Obsługa nieruchomości komercyjnych to branża uzależniona w dużej mierze od sytuacji gospodarczej w kraju. Nie sposób ukryć, że ostatnie lata nie były łaskawe dla rynku najmu komercyjnego. Wybuch pandemii koronawirusa, wojna na Ukrainie, a w końcu wysoka inflacja nie pozostały bez wpływu na firmy. Jak to wpłynęło na rynek nieruchomości komercyjnych? Jaka przyszłość przed nim? Każdy zarządca nieruchomości komercyjnych stawia sobie takie pytania. Postaramy się udzielić nieco informacji na ten temat.
Rynek najmu komercyjnego, a kryzysy gospodarcze
Na początek może kilka danych statystycznych. W pierwszych 9 miesiącach zeszłego – 2022 – roku średnia wartość transakcji na rynku handlowym była aż o 48 procent niższa niż w ostatnim roku przed pandemią, czyli 2019. Należy tu podkreślić, że rok 2019 był wyjątkowo korzystny dla rynku. Również obecny rok rozpoczął się niezbyt dynamicznie.
Można więc powiedzieć, że rynek najmu komercyjnego przeżywa chwilowy kryzys. Bez wątpienia złożyło się na to wiele czynników. Jest to efekt wspomnianej już inflacji, niestabilnej w naszym kraju sytuacji gospodarczej czy też wzrostu kosztów prowadzenia działalności, ale też materiałów budowlanych. Jednocześnie eksperci prognozują niewielki wzrost transakcji. Można przyjąć, że sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych powoli wraca do stanu sprzed pandemii i pojawiają się sygnały, że będzie powoli piąć się w górę.
Generalnie jednak branża najmu komercyjnego niewątpliwie musiała się dostosować do zmieniającej się sytuacji, a co za tym idzie do innych oczekiwań najemców. Nieco wspominaliśmy już o tym w naszym poprzednim artykule, ale spróbujmy rozszerzyć ten temat.
Jak obecna sytuacja wpłynęła na rynek najmu komercyjnego
Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi wiąże się z nieustannym dopasowywaniem siebie i oferowanych powierzchni do zmieniających się wymagań klientów. Co można wymienić w aktualnych trendach?
- Na całym świecie popularność zdobywa, a niedługo będzie już nawet w wymagany przez prawo, trend ESG – środowisko naturalne, społeczeństwo, ład korporacyjny. Dla biur wiąże się on z ekologią, energooszczędnością, małą emisją zanieczyszczeń, itd. Wszystko to wymaga nowych instalacji, wysokiej jakości materiałów, a co za tym idzie, wzrastają też koszty tworzenia takich miejsc.
- Połączenie technologii ze zdrowiem – nowe rozwiązania technologiczne muszą więc podnosić efektywność pracowników, ale jednocześnie korzystnie wpływać na ich dobre samopoczucie.
- Tworzenie wygodnych biur hybrydowych, ale powinny to być biura dopasowane pod oczekiwania i wymagania konkretnego najemcy. Wynika to z faktu, że każda firma przyjmuje inny sposób pracy, więc spodziewa się indywidualnego podejścia i przystosowania przestrzeni do siebie.
- Powierzchnie magazynowe przeżywają obecnie bardzo szybki rozwój. Coraz częściej są poszukiwane, mają coraz wyższy standard, a także są coraz bliżej centrum miast.
Wszystko to pokazuje, że oczekiwania najemców są naprawdę duże, a co więcej, ciągle rosną. Na wielu rynkach (głównie poza największymi miastami) to oni teraz dyktują warunki. Spodziewają się krótszych umów, często mniejszych powierzchni. Ale też częściej pojawiają się klienci, którzy są gotowi więcej zapłacić za spełnienie ich życzeń.
Jak więc widać, obsługa nieruchomości komercyjnych to niełatwy kawałek chleba. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie firmy oferującej profesjonalne zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi. Na naszej stronie internetowej można zapoznać się ze szczegółami oferty firmy MAWEN w tym zakresie.