Czym są nieruchomości komercyjne? Jak można było dowiedzieć się z naszego artykułu: są to budynki i lokale dostosowane do prowadzenia w nich działalności gospodarczej. Można je podzielić na:
- nieruchomości biurowe,
- nieruchomości usługowe,
- nieruchomości handlowe.
Właściwe zarządzanie nieruchomością komercyjną wymaga znajomości rynku. Zwłaszcza, że pandemia zmieniła nieco sposób prowadzenia działalności gospodarczej.
Jakie branże poszukują powierzchni komercyjnych? Jakie te powierzchnie powinny być?
Po pandemii wielu pracodawców decyduje się na wprowadzenie na stałe pracy hybrydowej, a więc połączenie pracy w biurze z dniami przeznaczonymi na pracę z domu. Trzeba więc dostosowywać powierzchnię nieruchomości biurowych do nowych wymagań – zapewnić dobry internet, większy odstęp między biurkami, bezpieczeństwo sanitarne czy lepszą wymianę powietrza. Ale też właściciele takich powierzchni są bardziej elastyczni – są gotowi na krótsze umowy, często nawet jedynie z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Interesujący jest również wzrost popytu na miejsca coworkingowe. Co to takiego? W praktyce oznacza to mniej więcej wynajęcie biurka we wspólnym biurze, w którym pracuje wiele różnych osób, wykonujących rozmaite prace, nie związane z działalnością jednej firmy. Można wynająć takie biurka na kilka godzin, ale i na całą dobę. Bardzo to pomaga osobom, które nie mają odpowiednich warunków do pracy z domu. Takie miejsca są przystosowane do wymagań różnych osób, aby jednak były interesujące powinny posiadać:
- szybki i stabilny dostęp do internetu,
- wygodne i funkcjonalne meble,
- klimatyzację,
- otwartą przestrzeń z drukarkami, ekspresami do kawy, itd.,
- sale do wideokonferencji.
Zmieniły się również sposoby robienia zakupów. Coraz więcej Polaków robi obecnie zakupy przez internet. Powoduje to rozwój branży e-commerce, czyli handlu elektronicznego. Co za tym idzie wzrasta również zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.
Ciekawy jest kierunek, w którym rozwijają się w Polsce powierzchnie magazynowe. Często oprócz swojej podstawowej funkcji pełnią one też rolę zaplecza biznesowego. Sprawia to, iż muszą wyglądać coraz bardziej reprezentacyjnie, a także posiadać większą przestrzeń na część biurową, która powinna być komfortowa oraz elegancka.
Zarządca nieruchomości komercyjnych powinien wiedzieć, jakie branże w Polsce są najbardziej rozwojowe, a co za tym idzie, na jakiego klienta się nastawiać. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że w naszym kraju branżami o największym potencjale są:
- IT,
- produkcja – zwłaszcza motoryzacyjna i elektroniczna,
- biotechnologia,
- firmy związane z energią odnawialną,
- farmacja,
- logistyka i transport.
Przygotowując interesującą ofertę dla potencjalnych klientów warto zapoznać się z naszym artykułem wyjaśniającym, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu powierzchni biurowych.
Wielu właścicieli przestrzeni biurowych decyduje się na zatrudnienie firmy oferującej zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi. Wyjaśnialiśmy już, co wchodzi w zakres jej obowiązków. My również oferujemy takie usługi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.