Kim jest prosument lokatorski?

Blog nieruchomości MAWEN

Być może pamiętacie nasz niedawny artykuł na temat montażu instalacji fotowoltaicznych przez wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i nie tylko. Jeśli nie to warto zapoznać się z nim teraz. Okazuje się, że zostały przyjęte nowe rozporządzenia, które mogą zachęcić więcej wspólnot do skorzystania z tego rozwiązania. Chodzi o zmianę sposobu rozliczania za wytworzony prąd i przekształcenie się z prosumenta indywidualnego na lokatorskiego. Jakie korzyści z tego płyną?

Kim jest prosument? Dlaczego prosument lokatorski jest korzystnym rozwiązaniem?

Prosument to słowo powstałe z połączenia dwóch innych: konsumenta i producenta. Oznacza więc, iż jest to osoba, która jednocześnie coś produkuje i z tego też korzysta. Zgodzicie się zapewne, że idealnie pasuje to określenie do osób posiadających instalacje fotowoltaiczne.

Do tej pory wspólnota mieszkaniowa Warszawa lub inna, jeśli posiadała instalację fotowoltaiczną była traktowana jak prosument indywidualny. Oznaczało to w praktyce, iż jeśli została wytworzona nadwyżka prądu to po przeliczeniu tego na pieniądze można było o tą kwotę obniżyć rachunki za prąd w przyszłości. Po najnowszej aktualizacji przepisów administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i kraj, które oczywiście posiadają instalacje fotowoltaiczne, mogą starać się o status prosumenta lokatorskiego. Jakie odniosą z tego korzyści?

Przede wszystkim zmienia się forma wypłaty wynagrodzenia za nadmiar wytworzonej energii. Nadwyżka ta zostaje przeliczona po miesięcznej cenie rynkowej na wartość pieniężną i może być wypłacona na wskazane konto bankowe. Energia wytworzona i zużyta w tej samej godzinie nie podlega w zasadzie żadnym opłatom, nawet dystrybucyjnej zmiennej, za którą płaci prosument indywidualny.

Na co wspólnota mieszkaniowa Warszawa albo inna będzie mogła przeznaczyć w ten sposób uzyskane środki? Na wiele wydatków związanych z jej funkcjonowaniem, na przykład:

  • Rozliczenie kosztów zakupu energii elektrycznej;
  • Obniżenie opłat za lokale znajdujące się w budynku z instalacją fotowoltaiczną (opłaty za administrację, gaz, ciepło, sprzątanie, fundusz remontowy – więcej na temat funduszu remontowego w tym miejscu);
  • Obniżenie wspomnianych opłat za lokale w innych budynkach, jeśli są one zarządzane przez tego prosumenta lokatorskiego.

Dodatkową korzyścią jest to, że wspólnoty mogą wybrać instalację fotowoltaiczną o większej mocy niż potrzeba dla części wspólnych (o nich pisaliśmy w tym artykule), gdyż znika ryzyko przepadnięcia wynagrodzenia za energię niewykorzystaną przez 12 miesięcy, co ma miejsce w przypadku prosumenta indywidualnego.

Warto również wspomnieć o tym, iż zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko mogą się starać o przyznanie grantu OZE na zakup, montaż, budowę lub modernizację takich instalacji. Można w jego ramach uzyskać dofinansowanie aż 50% netto takiej inwestycji. Wnioski można składać do 30 czerwca 2026 roku.

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych wymaga między innymi nadążania za stale zmieniającymi się przepisami, gdyż pomaga to w skutecznym i korzystnym dla mieszkańców zarządzania nieruchomościami. Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy zachęcamy do kontaktu.

Kim jest prosument lokatorski?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search