Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Często jest ona bowiem podejmowana, jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na znaczną jego część. Dodatkowo wiąże się ze sporymi zobowiązaniami finansowymi. Poza różnymi szczegółami, które chcemy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania, warto dowiedzieć się, jaka jest forma własności konkretnego lokalu. Okazuje się, że według polskich przepisów prawa można wyróżnić cztery główne formy własności lub prawa do użytkowania lokalu. Różnią się one od siebie obowiązkami i uprawnieniami oraz ograniczeniami, jakie będą mieli właściciele. Zanim więc przystąpi się do szukania mieszkania dobrze zapoznać się z tymi czterema formami własności lokali.
Pełna własność lokalu
Najczęściej spotykaną, a także dającą największą ilość praw jest pełna własność lokalu. Jeśli zakupi się takie mieszkanie, jest się pełnoprawnym właścicielem i można samodzielnie podejmować wszystkie decyzje związane z użytkowaniem lokalu. Oznacza to, że w każdej chwili można je sprzedać, wynająć, przekształcić w lokal użytkowy, itd. Jedyne co nas wtedy ogranicza to przepisy prawa. Mieszkanie, do którego mamy odrębną własność jest też dziedziczone po nas przez testament lub zgodnie z ustawą.
Jeżeli zakupione przez nas w ten sposób mieszkanie znajduje się w bloku lub w budynku wielorodzinnym to automatycznie stajemy się członkiem wspólnoty mieszkaniowej (dużo na temat tego, co to oznacza, pisaliśmy w tym artykule) i mamy prawo do udziału w podejmowaniu decyzji ważnych dla całej nieruchomości. Administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa lub inne miejsce, gdzie kupujemy mieszkanie, może nam udzielić ważnych informacji przed zakupem takiego lokalu.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego mieszkania, wtedy jego prawnym właścicielem jest spółdzielnia i to ona może podejmować istotne decyzje z nim związane. Oznacza to, że mamy prawo je sprzedać, wynająć lub przekazać komuś w testamencie lub darowiźnie. Gdybyśmy jednak chcieli np. zmienić jego przeznaczenie, musimy uzyskać na to zgodę spółdzielni. Gdyby spółdzielnia w przyszłości została zlikwidowana, nasze prawo do lokalu automatycznie zmieni się w pełną własność. Więcej na temat tego, czym różni się wspólnota od spółdzielni, możesz przeczytać tutaj.
Lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu
Daje dużo mniej uprawnień niż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Można je raczej przyrównać do najmu niż własności. Właścicielem takiego mieszkania jest spółdzielnia, a żebyśmy my mogli je użytkować, musimy wnieść wkład własny (zazwyczaj 10-30% jego wartości rynkowej). Nie możemy więc takiego lokalu sprzedać ani wynająć. Nie jest ono po nas dziedziczone ani nie może zostać zajęte przez komornika.
Lokal komunalny
Jest to forma prawna, która daje nam najmniej praw. Właścicielem takiego mieszkania jest gmina, a my możemy je użytkować tylko w sposób przewidziany w podpisanej z nią umowie. Każda gmina ustala inne warunki dotyczące sytuacji materialnej, która pozwala o taki lokal się starać. W większości miejscowości takich lokali brakuje. Czasami gminy dają możliwość wykupienia takiego mieszkania i wtedy możemy nabyć do niego pełną własność.
Niezależnie od prawa, jakie mamy do lokalu, na pewno zależy nam, by nieruchomość była w rękach dobrego zarządcy nieruchomości Warszawa lub inne miasto. Jeśli szukają Państwo kogoś takiego polecamy swoje usługi.