Jakie obowiązki będą mieli właściciele nieruchomości komercyjnych w związku z ustawą o elektromobilności?

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządzanie nieruchomością komercyjną, ale też każdą inną, wymaga między innymi nadążania za stale zmieniającymi się przepisami prawa. Nieraz wymuszają one bowiem dokonanie jakichś zmian na nieruchomości. Często też określają czas, w jakim musi to zostać wykonane. Takie obowiązki wynikają również z ustaw związanych z Zielonym Ładem Unii Europejskiej. Dziś omówimy kilka kwestii, szczególnie interesujących firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa i nie tylko. Wynikają one z ustawy o elektromobilności.

Ustawa o elektromobilności – czego dotyczy

Jest to ustawa mająca ograniczyć ilość samochodów spalinowych na naszych drogach. Mają je oczywiście zastąpić samochody elektryczne. Ustawa ta nakłada różne obowiązki na wiele grup społecznych:

  • Samorządy mają zwiększyć udział pojazdów zeroemisyjnych w organizowanym przez nie transporcie zbiorowym;
  • Osoby fizyczne i firmy od 2035 roku mają kupować jedynie auta elektryczne;
  • Nowo powstające lub remontowane nieruchomości komercyjne muszą posiadać minimum 20% miejsc parkingowych wyposażonych w ładowarkę aut elektrycznych oraz być przygotowane na dołożenie ich w przyszłości. Natomiast od 2025 roku nawet już istniejące obiekty będą musiały mieć tyle miejsc.

Co to oznacza dla zarządcy nieruchomości Warszawa i inne

Do tej pory miejsca parkingowe wyposażone w ładowarki dla elektryków były dodatkowym udogodnieniem, które mogło wyróżnić naszą nieruchomość na rynku. Teraz będą one obowiązkowe. Oczywiście więc nie warto zwlekać do ostatniej chwili z inwestycją w nasze parkingi. Lepiej już teraz zaplanować termin i budżet na tę modernizację.

W zasadzie warto to zrobić jak najszybciej. Może się bowiem okazać, że przyciągnie to więcej klientów do naszych nieruchomości. Według pewnego raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w przeciągu roku liczba aut elektrycznych w Polsce wzrosła o 80%! Są to nasi potencjalni klienci. Zwłaszcza że najszybciej liczba takich aut wzrasta w dużych miastach. Czyli tam, gdzie również rynek nieruchomości komercyjnych jest najbardziej rozwinięty. Dodatkowo, jak już pisaliśmy na naszym blogu, rośnie świadomość ekologiczna, a co za tym idzie oczekiwania najemców. Spodziewają się oni nie tylko infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, ale też miejsc dla rowerów i skuterów, czy dobrej komunikacji z transportem miejskim.

Można się spodziewać, że dbanie o ekologię będzie trendem stale rosnącym również na rynku nieruchomości komercyjnych. Coraz popularniejsze staje się również wprowadzenie roślin na dachy, czy jak pisaliśmy w tym artykule, systemy pozwalające oszczędzać energię elektryczną. Jest to związane również z ekonomią i ograniczaniem kosztów utrzymania nieruchomości.

Zarządca nieruchomości komercyjnych świadomy zmian prawnych, a także oczekiwań najemców będzie podejmował działania, żeby dostosować swoje budynki i ich otoczenie do zmieniającego się rynku. Sprawi to, że nie straci klientów, a nawet pozyska kolejnych.

Nasza firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice taką obsługę nieruchomości komercyjnych oferuje. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jakie obowiązki będą mieli właściciele nieruchomości komercyjnych w związku z ustawą o elektromobilności?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search