Jak można oszczędzać na rachunkach w nieruchomościach komercyjnych?

Blog nieruchomości MAWEN

Bardzo duży wzrost kosztów energii elektrycznej oraz gazu skłania wszystkich do zastanowienia się nad tym, jak można zmniejszyć rachunki. W tym roku w niektórych biurowcach wzrosły one kilkukrotnie. Kluczem jest ograniczenie ich zużycia. Jednak w dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie prowadzenia działalności gospodarczej bez używania nowoczesnych technologii, które pochłaniają sporo prądu. I nie chodzi tu tylko o sprzęty biurowe, takie jak komputery, drukarki, routery; ale też o systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji, monitoringu lub windy. Zarządzanie nieruchomością komercyjną obejmuje więc teraz również analizę tego, czy rachunki da się zmniejszyć, a jeśli tak to w jaki sposób.  Oczywiście niezbędne będzie połączenie różnego rodzaju działań. Może to obejmować nowe inwestycje lub po prostu zmiany przyzwyczajeń pracowników lub systemu pracy różnych instalacji. Postarajmy się wymienić niektóre metody.

Zmiana nawyków użytkowników

Oczywiście, najprostszym i praktycznie bez kosztowym sposobem będzie edukacja użytkowników i zachęcenie ich do zmiany nawyków. Coraz więcej osób będzie tym zainteresowanych, ponieważ jak już pisaliśmy w tym miejscu, coraz większa jest świadomość ekologiczna. Chodzi tu o proste zmiany, które jednak zastosowane przez wszystkich, mogą przynieść naprawdę duże efekty. Będzie to:

  • gaszenie światła w pomieszczeniach nieużytkowanych;
  • po skończonej pracy niepozostawianie sprzętu w trybie czuwania, a wyłączanie go z gniazdek;
  • unikanie zbyt wysokich zimą, a zbyt niskich latem temperatur;
  • zamykanie drzwi do budynku.

Jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie, to przydatne mogą się okazać niektóre podpowiedzi z tego artykułu.

Oświetlenie, które pomoże zmniejszyć rachunki

Zarządca nieruchomości komercyjnych powinien pamiętać, że darmowym i najzdrowszym oświetleniem jest światło słoneczne. Aby wykorzystać je w jak największym zakresie, można zmienić układ biurek, a także wymienić przegrody wewnętrzne na szklane, jeśli tylko to możliwe.

Oczywiście warto rozważyć inwestycję w wymianę tradycyjnych żarówek na diody LED, które zużyć mogą nawet o 70% mniej prądu. Bardzo pomocne mogą okazać się aplikacje, które wyłączają niepotrzebne oświetlenie, a włączają je jedynie tam i wtedy, gdy rzeczywiście jest to niezbędne.

Być może uda się również zrezygnować z oświetlenia dekoracyjnego. Jeśli pozwalają na to zasady bezpieczeństwa, spore oszczędności przyniesie wyłączenie oświetlenia zewnętrznego, iluminacji elewacji lub reklam świetlnych po najbardziej popularnych godzinach użytkowania.

Dobry użytek z systemów wentylacji i klimatyzacji

Generalnie trzeba pogodzić się z tym, że nigdy temperatura nie będzie odpowiednia dla wszystkich. Wynika to z faktu, że każdy ma inne odczucie ciepła. Zarządca nieruchomości komercyjnych nie powinien się bać ograniczyć maksymalnej temperatury w biurach. Dobrze też, by zadbał o właściwe zaprogramowanie takich urządzeń, by nocą i w dni wolne od pracy nie działały one niepotrzebnie. Niezbędne jest również dbanie o takie instalacje – czyszczenie filtrów i przewodów także przyniesie oszczędności.

Zarządzanie nieruchomością komercyjną warto powierzyć firmie, która spojrzy na temat całościowo. Okazać się może, że inwestycja w jej usługi, szybko nam się zwróci w postaci niższych rachunków. Polecamy zapoznanie się z naszą ofertą.

Jak można oszczędzać na rachunkach w nieruchomościach komercyjnych?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search