Główne problemy właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych – część 2

Blog nieruchomości MAWEN

W poprzednim artykule wymieniliśmy część problemów, jakie mogą spotykać wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne. Były to:

  • wzrost liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem;
  • brak wiedzy właścicieli i przerzucanie wszystkich uprawnień na zarządcę, bez możliwości kontroli;
  • podejmowanie decyzji przez grupę mieszkańców, bez wiedzy innych właścicieli.

Jeśli jeszcze nie czytaliście tego artykułu, to zachęcamy do zapoznania się z nim. Dziś z kolei wymienimy inne bolączki wspólnot mieszkaniowych.

Opieszałość i sztampowość sądów

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z jakiejś uchwały wspólnoty mieszkaniowej, możemy ją zaskarżyć do sądu (jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu). Niestety, nie zawsze będziemy zadowoleni z jego działań.

Wielu właścicieli lokali zwraca uwagę na to, że sprawy ciągną się bardzo długo. Dodatkowo, sądy często nie wstrzymują wykonania uchwały do momentu wydania wyroku. Powoduje to, że w zasadzie, zanim zapadnie rozstrzygnięcie, to np. kosztowny remont zostanie i tak wykonany. Często niezadowolony właściciel ponosi koszty, a nieuczciwy zarządca nieruchomości Warszawa lub inne miasto nie ponosi żadnych konsekwencji swoich działań.

Niektórzy dostrzegają pewną sztampowość takich rozpraw. Sądy koncentrują się jednie na ustaleniu, czy uchwała jest niezgodna z prawem lub z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomościami.

Jest to mocno ogólnikowe i niejasne. Powoduje to nieraz przeciwstawne stanowiska w bardzo podobnych sprawach. Niestety, zdarza się, że wątpliwości właścicieli lokali są marginalizowane.

Większość problemów wspólnot mieszkaniowych dotyczy spraw takich jak: finanse, kosztorysy, itd. Być może bardziej zorientowani w takich kwestiach byliby sędziowie sądów gospodarczych.

Problemy prawno-proceduralne

O tym można by napisać naprawdę bardzo dużo. Postaramy się wymienić kilka problematycznych sytuacji:

  • Brak przygotowania niezbędnych dokumentów takich jak: protokoły z posiedzenia zarządu, sprawozdania z jego działalności, itd.
  • Zbieranie głosów za odwołaniem zarządu.
    Najczęściej pod taką uchwałą trzeba zbierać brakujące głosy indywidualnie (kto może to robić, pisaliśmy w tym artykule). Niezbyt rozsądne jest to, że głosy te mają zbierać osoby, które mają być odwołane.
  • Zawiadomienia o zebraniach.
    Powinny zawierać wszystkie sprawozdania. Nieraz nie ma ich wcale. Czasem są niepełne lub niezrozumiałe dla właścicieli lokali.
    Zawierają one też często tylko szczątkowe informacje o uchwałach, które będą głosowane. Może bardziej przydatne byłyby bardziej szczegółowe opisy?
    Zawiadomienia oraz uchwały po zebraniach często wrzuca się do skrzynek pocztowych. Powoduje to wątpliwości, od kiedy liczyć termin 6 tygodni na złożenie ewentualnego pozwu do sądu.
    Dużo więcej o tym, jak zawiadamiać o zebraniach, przeczytasz w tym artykule.
  • Uzyskanie informacji o wspólnocie.
    Czasami administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i inne utrudniają właścicielom lokali uzyskanie informacji o zadłużeniu, ofertach na remonty, czy dostępów do dokumentów wspólnoty. Często zasłaniają się kwestią RODO, o której pisaliśmy tutaj.

Oczywiście problemów jest więcej. Wniosek po lekturze obu tych artykułów jest jeden: kluczowe jest to, by zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi Warszawa i inne powierzyć doświadczonym, sprawdzonym firmom. Wtedy w naszych nieruchomościach tych problemów unikniemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Główne problemy właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych – część 2

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search