Główne problemy właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych – część 1

Blog nieruchomości MAWEN

Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne borykają się z różnymi problemami. Niektóre są indywidualne dla danej wspólnoty i są uwarunkowane tym, gdzie wspólnota się znajduje, z kogo się składa, jaka jest duża, itd. Można jednak wymienić kilka rodzajów problemów, z którymi przychodzi się mierzyć większości wspólnot. Postaramy się je wymienić.

Wzrost liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to niczym złym. Dlaczego jednak może stanowić problem? Niestety, właściciele lokali często nie są zainteresowani działaniem wspólnoty mieszkaniowej, a przecież to oni są osobami decyzyjnymi na zebraniach i podczas głosowania. Z racji rzadkiego przebywania na terenie wspólnoty mogą być problematyczni, co najmniej z dwóch przeciwstawnych powodów:

  • Z jednej strony mamy właścicieli, którzy nie znają kłopotów ani potrzeb wspólnoty, a także nie są zbyt zainteresowani remontami i ich finansowaniem. Właściciela lokalu interesuje wtedy jak największy zysk, przy jak najmniejszym koszcie.
  • Z drugiej strony mamy właścicieli, którzy mają dziwaczne pomysły związane z ich indywidualnymi potrzebami i oczekiwanym wzrostem wysokości stawki za czynsz najmu. Mogą w związku z tym chcieć podnieść „prestiż” osiedla przez proponowanie nieracjonalnych inwestycji – np. wykładanie podłóg marmurem.

Brak wiedzy właścicieli i przerzucanie wszystkich uprawnień na zarządcę, bez możliwości kontroli

Niestety, właściciele często nie są zorientowani w obowiązujących przepisach dotyczących ich wspólnoty mieszkaniowej Warszawa bądź innej. Nie wiedzą więc, jak powinno być zwoływane zebranie, jak należy zbierać głosy pod uchwałami. Nie mają też świadomości tego, czym różni się część wspólna od mieszkania i co to oznacza. Co za tym idzie, nie są w stanie skutecznie kontrolować działań zarządcy nieruchomości Warszawa. Sami zarządcy też nie zawsze trzymają się przepisów, celowo bądź z niewiedzy. Często nie potrafią przekazać posiadanej wiedzy mieszkańcom. Nieraz nie zadają sobie trudu, by poznać ich oczekiwania i to, jak można je zrealizować. Jak wybrać dobrego zarządcę podpowiadaliśmy w tym miejscu.

Choć to nieprawdopodobne bywają nawet sytuacje, że właściciele mieszkań chcąc pozbyć się obowiązków, proponują pozwolenie zarządcy na całkowitą decyzyjność, jeśli chodzi o pieniądze wspólnoty. Nie wymagają przy tym uzgadniania konieczności wydatków ani ich wysokości z zarządem lub z właścicielami. Łatwo wyobrazić sobie, jak prosta to droga do zostania oszukanym przez nieuczciwego zarządcę. Co warto sprawdzić, żeby nie zostać oszukanym przez zarządcę nieruchomości, pisaliśmy w tym artykule.

„Grupy trzymające władzę” – czyli podejmujące wszystkie decyzje

W niektórych wspólnotach mieszkaniowych dochodzi do sytuacji, gdzie jakaś grupa właścicieli dojdzie do porozumienia między sobą. Jeśli posiadają więcej niż połowę udziałów mogą (nieraz całymi latami) podejmować decyzje o wszystkim. Głosowanie jest indywidualne, uchwały nie są przedstawiane na zebraniach. Okazuje się wtedy, że podejmowane są uchwały, o których część mieszkańców nigdy nawet nie słyszała.

W kolejnym artykule opiszemy kolejne problemy wspólne dla wielu wspólnot mieszkaniowych. To, że one występują, wskazuje na konieczność zainteresowania się tematem, tak by nie być bezwolnym mieszkańcem. Z drugiej zaś strony dobra firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa lub Polska pomoże w uniknięciu części z nich. Polecamy skorzystanie z naszych usług.

Główne problemy właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych – część 1

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search