Co warto sprawdzać, by nie być oszukanym przez zarządcę nieruchomości?

Blog nieruchomości MAWEN

Jak już wielokrotnie pisaliśmy w wielu naszych artykułach (na przykład TUTAJ) często naprawdę warto skorzystać z pomocy firmy oferującej zarządzanie nieruchomościami na zlecenie. Jednak wspominaliśmy również o tym (w tym miejscu), że według przepisów niekoniecznie muszą mieć oni licencję. Oczywiście sama licencja nie jest gwarancją, że dany zarządca nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych będzie uczciwy. Jednak gdy licencja była obowiązkowa istniała Komisja Odpowiedzialności Zawodowej, która mogła pociągnąć do odpowiedzialności nieuczciwych zarządców. Teraz zajmują się tym sądy, a niestety wszyscy wiemy, ile takie sprawy potrafią się ciągnąć. Początek roku to we wspólnotach mieszkaniowych okres zebrań rocznych, na których sprawdzamy między innymi sprawozdania finansowe. Na co warto zwrócić uwagę, byśmy nie zostali oszukani?

Na czym zarządca nieruchomości może próbować nas oszukać?

Przede wszystkim warto kierować się zasadą: kontrola podstawą zaufania, a więc chcemy uważnie przeglądać wszystkie dostępne dla nas dokumenty i nie bać się pytać o rzeczy, które budzą nasze wątpliwości. Co warto przeanalizować?

  • REMONTY LUB PRACE BUDOWLANE. Dobrze by zarządca zgromadził kilka ofert różnych firm, z których wybierze najkorzystniejszą. Przy czym nie zawsze będzie to ta najtańsza. Kluczowy tu raczej będzie stosunek jakości do ceny. Zależy nam przecież nie tylko na niskich kosztach, ale też na dobrej jakości materiałach, starannym wykonaniu, gwarancji udzielanej przez wykonawcę, itd. Nieuczciwy zarządca może jednak wybierać firmy, z którymi dojdzie do porozumienia co do podziału wynagrodzenia za pracę. Warto podkreślić, że choć nie jest to łatwe do udowodnienia, to kwalifikuje się nawet do zgłoszenia do prokuratury.
  • PRZEGLĄDY, SPRZĄTANIE, DBANIE O TERENY ZIELONE. Każda nieruchomość wymaga regularnego sprzątania oraz są wymagane prawem przeglądy, które należy zrobić. Zarządca może jednak zlecać te prace osobom z rodziny, znajomym, własnym pracownikom lub zaprzyjaźnionym firmom i będzie czerpał z tego nienależne korzyści finansowe.
  • SFAŁSZOWANE FAKTURY. Może się okazać, że płacimy za usługi, które nigdy nie zostały wykonane. Często będą to nieduże kwoty, które łatwo przeoczyć.
  • UBEZPIECZENIE BUDYNKÓW. Nieuczciwy zarządca może ustalić prowizję dla siebie (często w wysokości 15 – 20 procent) u jednego agenta ubezpieczeniowego. Ubezpiecza wtedy wszystkie podległe sobie nieruchomości w jednej firmie. Jakie jest tu ryzyko? Że dostaniemy drogą polisę z bardzo małym zakresem odpowiedzialności.

Jak nie dać się oszukać?

Warto podkreślić, że prawo na właścicieli lokali nakłada obowiązek kontrolowania zarządcy oraz zarządu. Poza tym każdemu powinno zależeć na tym, by mieszkać w jak najlepiej zarządzanej nieruchomości. Najłatwiej dać się oszukać, jeśli większość właścicieli nie interesuje się działaniem zarządcy. Trzeba sprawdzać faktury i umowy, w razie podpisywania nowych umów np. na remont warto zapytać o to spośród jakich ofert została wybrana ta konkretna. Co ważne, zawsze sprawdzajmy uważnie sprawozdanie finansowe i pytajmy, jeśli coś jest w nich niejasne. Okazje do tego będą już niedługo na rocznych zebraniach.

A co jeśli zarządca działa źle? Na szczęście na rynku jest wiele doświadczonych uczciwych firm oferujących zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami. Co zrobić, żeby zmienić zarządcę przeczytacie w tym artykule. Zachęcamy również do skorzystania z naszej OFERTY.

Co warto sprawdzać, by nie być oszukanym przez zarządcę nieruchomości?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search