Sposoby na oszczędzanie na rachunkach za ogrzewanie

Blog nieruchomości MAWEN

Niestety na dworze panuje już chłodna pora roku. Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i Polska z pewnością ogrzewają już mieszkania wchodzące w ich skład. Pisaliśmy już artykuł wyjaśniający, kiedy powinny one rozpocząć sezon grzewczy. Niestety, przy obecnych cenach sen z powiek wielu właścicielom lokali spędza kwestia tego, ile będą musieli za to zapłacić. Część odpowiedzialności za to z pewnością ponosi administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i kraj, która odpowiada za negocjację cen i właściwe rozliczenie poszczególnych lokali (więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu). Dziś postaramy się podpowiedzieć, jak każdy z nas może zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Kilka praktycznych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

  • Zadbaj o kaloryfery.

Na etapie napełniania instalacji centralnego ogrzewania zadbaj o to, by grzejniki w Twoim mieszkaniu się nie zapowietrzyły. Zrobisz to, jeśli odkręcisz je maksymalnie.

Również w sezonie grzewczym możesz je odpowietrzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nie zaszkodzi również wytrzeć ich z kurzu. Nie zasłaniaj też grzejników meblami czy firanami.

  • Reguluj temperaturę w pomieszczeniach.

Gdy wychodzisz z domu obniż temperaturę w mieszkaniu, jednak pamiętaj o tym, by nie wyłączać ogrzewania całkowicie. Jeśli zbyt wyziębisz mieszkanie, potem nagrzanie go zajmie dużo czasu i pochłonie więcej pieniędzy. Warto utrzymywać pod naszą nieobecność temperaturę około 15 stopni.

Nie ma również potrzeby, by nocą, gdy śpisz pod kołdrą, temperatura była wyższa niż 19 stopni. Udowodniono, że lepiej się śpi w niższych temperaturach.

  • Zadbaj o szczelne okna i drzwi.

Gdy są one nieszczelne mogą wpuszczać naprawdę dużo zimnego powietrza z zewnątrz. Czasem wystarczy umieszczenie odpowiedniej uszczelki. Popularne plastikowe okna często mają regulację docisku odpowiednią na lato lub zimę.

  • Obserwuj części wspólne budynku.

Zwłaszcza chodzi tu o piwnice i korytarze (o tym, czym są części wspólne, przeczytaj w tym artykule). Warto dbać o ty, by okna i drzwi były zamykane. Wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na tym, by cały budynek się nie wychłodził. Nie musi być jednak w nim zbyt gorąco. Niekonieczne są np. kaloryfery na każdym piętrze. Z kolei już istniejące grzejniki nie muszą być ustawione na maksymalną moc.

W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości nie wahaj się zgłosić tego do zarządcy nieruchomości Warszawa.

  • Odsłaniaj i zasłaniaj okna.

Chodzi o to, by w dzień, zwłaszcza słoneczny, wykorzystywać ciepło słońca do nagrzania pomieszczenia. Za to nocą warto używać rolet, okiennic, lub nawet zasłon, by jak najmniej ciepła uciekało.

  • Odpowiednio wietrz mieszkanie.

Czyli jak? Kilkanaście minut przed wietrzeniem zakręć termostat grzejnika. Następnie wietrz krótko, ale intensywnie. Pozwoli to utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Unikaj długotrwałego uchylania okna.

  • Nie susz prania na grzejnikach.

Nie tylko pochłania ono ciepło z grzejnika, ale też podnosi wilgotność. Dodatkowo zakłóca pracę podzielników ciepła.

Stosując właściwe zwyczaje możesz obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie. Również wynajęcie właściwego zarządcy nieruchomości Warszawa lub Polska przyczyni się do rozsądnych kosztów ponoszonych przez właścicieli lokali. Polecamy skorzystanie z naszej oferty.

Sposoby na oszczędzanie na rachunkach za ogrzewanie

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search