Czy jest jakiś sposób na sąsiada, który nie ogrzewa swojego mieszkania?

Blog nieruchomości MAWEN

Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i Polska borykają się z wieloma dylematami w okresie grzewczym. Kiedy uruchomić ogrzewanie? (Odpowiedź można znaleźć w tym miejscu). Oczywiście każdy chce oszczędzać na rachunkach za ciepło (garść praktycznych porad, jak można to zrobić, znajdziecie w tym artykule). Ponadto jedni lubią mieć w domu cieplej, a drudzy zimniej. Nie można więc wymagać od każdego, by grzał na tym samym poziomie. Problem tworzy się jednak gdy pojawiają się mieszkańcy, którzy praktycznie wcale nie ogrzewają swoich mieszkań. Czy administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i kraj ma jakieś możliwości działania?

Dlaczego niektórzy nie ogrzewają swoich mieszkań? Kiedy jest to problem? Jakie jest rozwiązanie?

W budynkach wielorodzinnych nieogrzewanie swojego lokalu jest problemem sąsiadów, ponieważ naraża ich na dodatkowe, nieuzasadnione koszty. Wynika to z faktu, iż zgodnie zasadami fizyki, ciepło przepływa od ciała cieplejszego do ciała zimniejszego. Oznacza to, że lokal nieogrzewany pobiera ciepło od sąsiednich mieszkań, które posiadają odpowiednią temperaturę. Niestety, oznacza to, że właściciele mieszkań, którzy chcą ogrzewać swoje lokale, muszą mocniej odkręcać zawory na grzejnikach, a to z kolei podwyższa rachunki, które będą musieli zapłacić.

Podkreślić należy, że problemem nie są sąsiedzi, którzy mają temperaturę powiedzmy około 16 stopni, gdyż różnica temperatur wtedy nie jest na tyle duża, by być bardzo kosztowna. Czasem jednak nasza wspólnota mieszkaniowa Warszawa lub inna może składać się z:

  • wielu lokali niezamieszkanych na stałe,
  • lokali pod wynajem obecnie nieużytkowanych,
  • mieszkań jeszcze niesprzedanych,
  • apartamentów pod wynajem krótkoterminowy (jest to problem zwłaszcza w okresie o zmniejszonej podaży).

W takim wypadku w takich lokalach może być utrzymywana temperatura minimalna na poziomie około 5 stopni. Wtedy sąsiednie lokale muszą ogrzewać również je, a przy tak dużej różnicy temperatur będzie to już naprawdę bardzo kosztowne.  Czy administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa lub Polska mogą coś z tym zrobić?

Zacząć można od wysłania pisma do właściciela lokalu z przypomnieniem, że ma on obowiązek utrzymywać swój lokal w należytym stanie. Warto przestrzec go przed zastosowaniem przepisu, w myśl którego wspólnota ma prawo wystąpić do sądu o sprzedaż lokalu w drodze licytacji (wyjaśnialiśmy tę kwestię w jednym z naszych artykułów).

Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi pozwala też na przyjęcie stosownych uchwał. Jedną z nich może być ustalenie minimalnej opłaty za ogrzewanie lokali. Będzie to kwota niezbędna do zapłaty za odpowiednią ilości energii cieplnej, by w danym lokalu utrzymać minimalną przyjętą temperaturę (np. 16 stopni). Ma to zniechęcić do nadmiernego oszczędzaniu na ogrzewaniu, gdyż i tak trzeba będzie za nie ponosić przyjęte koszty. Podkreślić należy, że takie uchwały są już przyjmowane od wielu lat. Dodatkowo niektórzy próbowali je zaskarżyć w sądzie (jak można to zrobić, dowiesz się w tym miejscu). Za każdym razem jednak sądy przyznają prawo do przyjmowania takich uchwał. Jest to więc praktyka w pełni legalna i często skuteczna. Jest ona jednak możliwa jedynie we wspólnotach mieszkaniowych, gdzie istnieje wspólna instalacja c.o., a nie tam, gdzie właściciele stosują indywidualne ogrzewanie swoich lokali.

Czy jest jakiś sposób na sąsiada, który nie ogrzewa swojego mieszkania?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search