Co warto wiedzieć, decydując się na zakup mieszkania w bloku z ogródkiem?

Blog nieruchomości MAWEN
mieszkanie-z-ogródkiem

Dziś artykuł mniej z zarządzania nieruchomościami, a bardziej z kategorii: obsługa prawna nieruchomości. Nie wszyscy mogą i chcą mieszkać we własnym domu z ogródkiem. Wydaje się dla takich osób idealnym rozwiązaniem zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym na parterze z własnym ogródkiem. Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie w nowo budowanych osiedlach, zwłaszcza w większych miastach. Oczywiście takie mieszkania są droższe, a grunt można wykorzystać na dowolne cele. Może to być po prostu miejsce relaksu, grilla, uprawiania warzyw i roślin, albo przechowywania rzeczy. Rodzi to jednak pytanie natury prawnej: czy faktycznie ten kawałek ziemi należy do właściciela mieszkania? Okazuje się, że niekoniecznie.

Decydująca jest forma własności

akt-notarialny

Aby taki grunt faktycznie należał do nas, musimy posiadać akt notarialny, który potwierdzałby, że ziemia należy do nas. Ponieważ działki i ziemia w ogóle są bardzo cennym towarem, deweloperzy nie są szczególnie chętni, żeby sprzedawać je właścicielom mieszkań. Naprawdę więc rzadko zdarza się, by grunt z takiego ogródka dało się pozyskać na własność. Cena takiego mieszkania będzie od razu dużo większa. Będzie to wynikało również z tego, że ten kawałek ziemi musi mieć wtedy własną księgę wieczystą. Żeby zaś do tego doszło, działkę taką należy wyodrębnić z części wspólnych budynku. Nie zawsze będzie to w ogóle możliwe. Dzieje się tak dlatego, że niezbędne jest zapewnienie dostępu do takich części wspólnych budynku, jakim np. są ściany (więcej na temat części wspólnych budynku pisaliśmy w tym artykule). Zazwyczaj więc taki ogródek nie jest wydzielony i nie posiada własnej księgi wieczystej. Oznacza to, że według prawa przynależy do części wspólnej, a co za tym idzie, teoretycznie należy do wszystkich właścicieli mieszkań.

Skoro ogródek przy moim mieszkaniu należy do wszystkich, to czy każdy może z niego korzystać? Jak obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych może rozwiązać tę kwestię?

Umowa quoad usum

podział-nieruchomości

Rozwiązaniem jest podpisanie umowy quoad usum – o podziale nieruchomości do korzystania. Wyznacza się w niej poszczególne fragmenty części wspólnych nieruchomości i przeznacza się je do użytkowania przez konkretnych właścicieli mieszkania. Jest to zgodne z Kodeksem Cywilnym, art. 206. W takim przypadku ogródek nadal pozostaje częścią wspólną nieruchomości. Jednak wyraźnie określone jest, kto może z niego korzystać. Pozostali właściciele lokali mieszkalnych nie mają prawa korzystać z wyznaczonego w ten sposób fragmentu działki.

Informacja o zawarciu takiej umowy powinna się pojawić w księdze wieczystej nieruchomości (o tym, jak analizować takie księgi, dowiesz się, czytając ten artykuł).

Ponieważ taka działka nie stanowi naszej własności administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i nie tylko, zapewne będą chcieli w umowie zawrzeć zasady, które musimy respektować i zapewnić sobie do niego dostęp w razie konieczności. Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i nie tylko mogą również uchwałą ustanowić regulamin użytkowania takich ogródków, itd.

Podkreślić również należy, że decydując się na sprzedaż takiego mieszkania, przekazujemy nowemu właścicielowi prawo do wyłącznego korzystania z tego ogródka.

Obsługa prawna nieruchomości to coś, czym się zajmujemy. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tym temacie, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Co warto wiedzieć, decydując się na zakup mieszkania w bloku z ogródkiem?

Start typing and press Enter to search