Odpowiednie przygotowanie zarządcy i nieruchomości do zimy

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządcy nieruchomości Warszawa i Polska muszą myśleć z wyprzedzeniem. Choć po pierwszym ataku zimy chwilowo nie ma po niej śladu w większości kraju, to jednak wszyscy spodziewamy się, że prędzej czy później przyjdzie ponownie. Jak administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i inne miasta powinni się do tego przygotować?

Zima – większa ilość obowiązków dla zarządców

Zarządcy nieruchomości Warszawa i Polska mają zawsze dużo pracy. Jednak wraz z nadejściem zimy dodatkowo wzrasta liczba zajęć, którymi muszą się zająć. Obowiązek taki nakłada na nich prawo budowlane, konkretnie art. 61, ust. 2, który mówi, że:

właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt”.

Jak należy się z tego wywiązywać w okresie zimowym?

  • Odpowiedzialność cywilna

Zimą wzrasta ryzyko dojścia do wypadku na terenie nieruchomości. Wynika to z opadów śniegu, zamarzających nawierzchni, a także wiszących na dachu sopli. Choć nie sposób dokładnie określić, jaki jest czas na usunięcie takich rzeczy, to jednak należy to zrobić jak najszybciej. Jeśli zarządca nieruchomości Warszawa lub inna zaniedbuje swoje obowiązki grozi mu za to mandat. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy ktoś się wywróci i dozna kontuzji. Wtedy wspólnoty mieszkaniowe Warszawa lub inne mogą decyzją sądu być zobowiązane do wypłacenia odszkodowania za leczenie, rehabilitację, itd.

Jak już można było przeczytać w naszym artykule, warto wykupić na taki wypadek ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście nie zwalnia to od dbania o stan nieruchomości. Jeśli bowiem ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że zarządca zaniedbał swoje obowiązki, może to wykorzystać jako pretekst, żeby nie wypłacić świadczenia.

  • Odśnieżanie chodników

Chodnik przed budynkiem powinien odśnieżyć właściciel lub zarządca. Dotyczy to również usuwanie błota, lodu, itd. Usunięty śnieg powinien być trzymany w takim miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał pieszym ani samochodom. Szczegółowy artykuł na temat odśnieżania można przeczytać tutaj.

  • Odśnieżanie dachu

Śnieg, który zalega na dachu może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Spadając stanowi również zagrożenie dla mieszkańców i zaparkowanych pod budynkiem aut. Chociażby z tego powodu należy zadbać o usunięcie zalegającego śniegu z dachu. Za niedopilnowanie tego obowiązku grozi również mandat karny.

  • Kontrola budynku i otoczenia

Zanim przyjdą siarczyste mrozy dobrze jest skontrolować system grzewczy oraz instalację wentylacyjną. Również warto sprawdzić instalację wodno-kanalizacyjną, zwłaszcza w miejscach narażonych na mróz. Wykryte usterki należy niezwłocznie usunąć przed obniżeniem temperatury. Gdy dojdzie powiem do awarii podczas zimy to nie tylko będzie to kłopotliwe dla mieszkańców, ale też naprawa będzie bardziej kosztowna i utrudniona.

Zarządca nieruchomości Warszawa powinien pamiętać również o zakręceniu zaworów i spuszczeniu wody z systemów nawadniających, itp.

Oczywiście należy też przygotować sobie właściwy sprzęt. Będą to mikrokoparki z pługiem, szufle, odpowiednie środki do posypywania.

Sprawna firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa bez problemu poradzi sobie z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie również w okresie zimowym. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Odpowiednie przygotowanie zarządcy i nieruchomości do zimy

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search