Czy wspólnota mieszkaniowa może nakazać usunięcie anten z balkonów?

Blog nieruchomości MAWEN

Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i Polska mogą zastanawiać się, czy mają jakiś wpływ na wygląd budynku, jeśli chodzi o montaż anten przez właścicieli lokali. Z kolei osoby chcące umieścić gdzieś taką antenę mogą zastanawiać się czy niezbędne jest uzyskanie jakiejś zgody, czy też nie. Kluczowe będzie ustalenie tego, gdzie taką instalację chcielibyśmy wykonać.

Montaż anteny – gdzie i jakie formalności?

Tradycyjnie już najważniejsze będzie to, czy chcemy wykorzystać do montażu anteny część wspólną nieruchomości, czy też nie (artykuł o częściach wspólnych znajdziesz tutaj).

Gdybyśmy więc chcieli antenę umieścić na elewacji budynku to jest to jak najbardziej nieruchomość wspólna. Oznacza to, że o tym czy, co i gdzie można na niej umieścić decyduje wspólnota mieszkaniowa Warszawa lub inna.  Nie można więc na własną rękę niczego umieszczać na elewacji. Jeśli chcielibyśmy antenę satelitarną, internetową lub inną na niej umieścić to administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa lub inna, na terenie której mieszkamy, musi udzielić nam pisemnej zgody lub podpisać z nami umowę odpłatną (warto przy tym zapoznać się z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19.06.2007 roku sygn. akt III CZP 59/07).

Co jednak, jeśli chcemy antenę umieścić na balkonie? Czy również potrzebujemy do tego zgody wspólnoty mieszkaniowej? Jak już pisaliśmy w naszym artykule na temat montażu klimatyzacji w mieszkaniu wchodzącym w skład wspólnoty, statut balkonów nie jest do końca jasny według przepisów prawa. Generalnie przyjmuje się, iż jeśli balkon służy wyłącznie do celów właścicieli lokalu to przestrzeń ta jest elementem konkretnego mieszkania (mówi o tym między innymi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7.03.2008 roku sygn. akt III CZP 10/08). Oznacza to, że jeśli chcielibyśmy na nim umieścić antenę to jest to nasza indywidualna decyzja i nie musimy uzyskać na to zgody. Ktoś mógłby jednak mieć wątpliwości, gdyż jednocześnie sądy uznają, iż elementy konstrukcyjne balkonu trwale połączone z budynkiem już taką częścią wspólną są (wspominaliśmy o tym w tym artykule). Zazwyczaj jednak przyjmuje się, iż umieszczenie anteny w tzw. zarysie balkonu nie wymaga uzyskiwania zgody wspólnoty tak jak nie potrzebujemy jej, aby umieścić na nim suszarkę na pranie lub meble balkonowe.

Oznacza to, iż wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i Polska nie mają możliwości, by nakazać właścicielom lokali usunięcia anten z balkonów, ale jeśliby ktoś samowolnie zainstalował ją na elewacji budynku to sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. Jeśliby wspólnocie jednak bardzo zależało, by takich anten nie było to musi dbać o to, by w budynku była zapewniona odpowiednia zbiorcza instalacja dostosowana do potrzeb i możliwości finansowych wszystkich mieszkańców. Chyba jednak wszyscy zdają sobie sprawę, że zwłaszcza w przypadku dużych wspólnot jest to bardzo trudne, jeśli nie wręcz niemożliwe.

Jak więc widać zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko muszą mieć naprawdę szeroką wiedzę w różnych dziedzinach. Warto korzystać z usług doświadczonych zarządców. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Czy wspólnota mieszkaniowa może nakazać usunięcie anten z balkonów?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search