Wspólnota mieszkaniowa a konto bankowe – na co zwrócić uwagę?

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi Warszawa i nie tylko wymaga podejmowania różnych decyzji, które są niezbędne dla ich sprawnego funkcjonowania. Jedną z dziedzin, którymi trzeba się zająć są kwestie finansowe. W naszym poprzednim artykule (zobacz) wyjaśniliśmy już, że wspólnota mieszkaniowa może wystąpić o udzielenie kredytu na remonty, które mogą przekraczać ich możliwości finansowe. Dziś postaramy się napisać na co administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i inne powinni zwracać uwagę wybierając z szerokiej oferty kont bankowych dla wspólnot mieszkaniowych.

Konto bankowe – po co i jakie?

Choć wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej jako takiej, jednak jest tak zwaną ułomną osobą prawną. Oznacza to, że może między innymi nabywać prawa, zaciągać zobowiązania (np. wspomniany wcześniej kredyt), w jednym z naszych artykułów (zobacz) pisaliśmy też, że dzięki temu może zakupić działkę. W związku z tym wszystkim może również (a nawet musi) otworzyć konto w banku. Dlaczego musi? Ponieważ w myśl ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r., zarząd wspólnoty mieszkaniowej musi dokonywać rozliczeń za pomocą rachunku bankowego. Ma to chronić prawa właścicieli lokali i chronić ich przed ryzykiem defraudacji pieniędzy i nie spłacania zobowiązań wspólnoty. Ponadto ułatwia to przejrzystość księgowości i pomaga w kontroli wpłat i wypłat pieniędzy. Posiadanie takiego rachunku jest też niezbędne właśnie do zaciągnięcia kredytu.

Jakie warunki powinno więc spełniać konto bankowe, aby było jak najbardziej przydatne dla wspólnoty mieszkaniowej? Część jest oczywista – musi ono umożliwiać przyjmowanie wpłat od właścicieli lokali, a także dokonywania płatności za wodę, prąd, gaz, ciepło, dla dostawców różnych usług oraz chociażby za ubezpieczenie wspólnoty (o tym dlaczego warto je wykupić przeczytasz tutaj). Dobre konto pozwala również na zbieranie środków pieniężnych na fundusz remontowy. O czym administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i cała Polska powinna pamiętać przy wyborze konta?

  • Czy wspólnota będzie obsługiwała konto zazwyczaj fizycznie w oddziale banku czy poprzez bankowość elektroniczną?
  • Jakie operacje bankowe najczęściej będą wykonywane?
  • Czy do akceptacji płatności będzie potrzebna zgoda jednej osoby czy wielu?
  • W jakiej formie potrzebne będą wyciągi bankowe – papierowej czy elektronicznej?
  • Czy potrzebna jest linia kredytowa?
  • Czy wspólnota potrzebuje wyciągów zbiorczych lub bazy kontrahentów?
  • Czy dokonywane są płatności masowe?

Jak to zazwyczaj bywa w bankowości dodatkowe funkcje wpłyną na wysokość opłaty bankowej za prowadzenie rachunku. Zazwyczaj banki oferują również możliwość zdecydowania się na dodatkowe usługi takie jak lokaty czy na wybór konta oszczędnościowego. Jeśli zarząd wspólnoty mieszkaniowej zdecyduje się na zmianę rachunku bankowego ma obowiązek poinformować o tym zarówno wszystkich właścicieli lokali jak i poszczególnych dostawców usług.

Dobra firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice z pewnością pomoże między innymi w wyborze właściwego konta bankowego. Polecamy zapoznanie się z naszą ofertą.

Wspólnota mieszkaniowa a konto bankowe – na co zwrócić uwagę?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search