Zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami – co warto wiedzieć?

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządca nieruchomości komercyjnych i inwestycyjnych ma za zadanie dbać o to, by wartość nieruchomości była optymalna, a także by generowane dochody były jak największe. Aby to osiągnąć, musi wywiązywać się z różnych obowiązków, np. utrzymania dobrego stanu budynków, obsługi najemców czy zarządzania finansami. Sporo na ten temat pisaliśmy już w naszym artykule. Dziś skupimy się na tym, jakie działania są ważne, by zyski z inwestycji były jak największe.

Efektywne zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi – czego wymaga?

Zarządzanie nieruchomością komercyjną wymaga wielu czynności. Postaramy się je zgrupować w cztery główne dziedziny:

  • Utrzymanie wartości nieruchomości na oczekiwanym poziomie – wymaga to regularnych inwestycji w utrzymanie oraz ulepszenie nieruchomości. Dzięki temu nie będzie ona tracić na wartości (a nawet może zyskiwać), a co za tym idzie, będzie atrakcyjna dla nowych klientów.
  • Analiza rynku – jest niezbędna, aby zarządca mógł jak najlepiej wykorzystać pojawiające się możliwości, ale też dostosować swoją ofertę do aktualnie panujących warunków na rynku. Artykuł, w którym postaraliśmy się opisać zmiany, które niedawno zaszły na rynku nieruchomości komercyjnych, przeczytasz, klikając w ten link.
  • Selekcja najemców – oczywiście zarządca nieruchomości komercyjnych ma na celu zapewnienie tego, by jak najwięcej lokali było wynajętych. Jednak nie oznacza to, że powinien podpisywać umowę z każdym chętnym. Zanim się na to zdecyduje dobrze, by sprawdził jego zdolność finansową, a także historię dotychczasowego najmu. Uniknie wtedy problemów z niewypłacalnymi lub problematycznymi klientami.
  • Optymalizacja finansów – zarządzając nieruchomością komercyjną, nie sposób uniknąć kosztów. Kluczowe jest jednak robienie wszystkiego, aby te koszty nie były zbyt duże (dowiedz się, jak można oszczędzać na rachunkach w takich nieruchomościach). Dobrze jest też orientować się w tym, jak można korzystać z należnych ulg podatkowych, dofinansowań, itd.

Kluczowa umiejętność zarządcy nieruchomości komercyjnych

Nie jest łatwo wymienić najważniejszą umiejętność zarządcy nieruchomości komercyjnych. Z pewnością jednak jedną z niezbędnych są umiejętności interpersonalne. Chodzi bowiem o dbanie o dobre relacje z najemcami, współpracownikami, a także firmami, które wykonują dla nieruchomości różne usługi.

Jak zadbać o dobrą komunikację z najemcami?

  • Mów językiem zrozumiałym dla najemcy – nie używaj skomplikowanych sformułowań prawniczych lub technicznych. Staraj się, by każdy bez problemu wiedział, o czym mówisz.
  • Szacunek i zrozumienie – okazuj w kontaktach te cechy, a także empatię i życzliwość. Do pojawiających się problemów staraj się podchodzić tak, by w miarę możliwości wszyscy byli zadowoleni.
  • Bądź dostępny – zapewnij łatwy dostęp do kontaktu ze sobą, gdy będzie to potrzebne. W tym celu wykorzystuj różne metody komunikacji – telefon, e-mail, SMS czy komunikatory.
  • Regularnie informuj wszystkich o zmianach, innowacjach, podejmowanych działaniach, itd.

W tak krótkim artykule oczywiście nie sposób omówić wszystkich aspektów zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Możemy jednak Państwa zapewnić, że decydując się na nasze usługi, wybiorą Państwo firmę, która zawsze zrobi wszystko, by Wasza nieruchomość była zadbana, przynosiła oczekiwane zyski, a także, by najemcy byli zadowoleni.

Zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami – co warto wiedzieć?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search