Czy potrzebna jest zgoda na zmianę ogrzewania w mieszkaniu we wspólnocie mieszkaniowej?

Blog nieruchomości MAWEN

Raczej każdy zna powiedzenie „wolność Tomku w swoim domku”. Czy aby na pewno tak jest, gdy jesteśmy właścicielami mieszkania, które znajduje się w nieruchomości objętej wspólnotą mieszkaniową? Co w sytuacji, gdy chcielibyśmy zmienić sposób ogrzewania swojego lokalu? Czy wspólnota mieszkaniowa Warszawa bądź inna musi wyrazić na to zgodę uchwałą? A może wystarczy pozwolenie zarządcy nieruchomości Warszawa albo inne miasto? Spróbujmy wyjaśnić tę sytuację.

Kiedy zarządcy nieruchomości mogą samodzielnie wyrażać zgodę

Jak już informowaliśmy na naszym blogu (na przykład w tym miejscu), na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o własności lokali zarząd może samodzielnie decydować we wszystkich kwestiach, które wchodzą w skład czynności zwykłego zarządu.

Jeżeli natomiast jakieś działanie przekracza ten zakres, to administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa bądź inna nie jest uprawniona do samodzielnego podejmowania decyzji. W takim wypadku niezbędne jest przyjęcie stosownej uchwały przez właścicieli pozostałych lokali, w której wyrażą oni zgodę na konkretne działanie (więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule).

Jeśli więc chodzi o dzisiejszą kwestię: „czy właściciel lokalu chcąc zmienić sposób ogrzewania mieszkania (co obejmuje np. wpięcie nowego urządzenia do przewodu kominowego), potrzebuje do tego zgody zarządcy nieruchomości czy uchwały wspólnoty mieszkaniowej?”, to kluczowe będzie ustalenie, czy jest to działanie zwykłego zarządu, czy też nie.

Indywidualna zmiana ogrzewania czynnością przekraczającą zwykły zarząd

Art. 22 ust. 3 pkt 5 wspomnianej już ustawy wskazuje, że „udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej” jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Bez wątpienia zmiana ogrzewania w jakimś lokalu wymaga ingerencji w nieruchomość wspólną. Wiąże się to przecież na przykład z pracami budowlanymi w przewodach kominowych, które niewątpliwie nieruchomością wspólną są (co jeszcze wchodzi w ich skład, wyjaśnialiśmy już na naszym blogu).

Również sądy stoją na stanowisku, że „wykonywanie robót budowlanych na częściach wspólnych stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd, a zgoda właścicieli na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu musi być bezsporna”.

Oznacza to, że chcąc zmienić sposób ogrzewania we własnym mieszkaniu, nie wystarczy uzyskanie zgody od zarządcy nieruchomości Warszawa bądź inne miejsce. Ponieważ jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd, niezbędne będzie przyjęcie przez pozostałych właścicieli lokali stosownej uchwały, w której wyrażą oni swoją zgodę na takie działania.

Czy jeśli odłączymy się od wspólnego ogrzewania, jesteśmy całkowicie zwolnieni z ponoszenia jakichkolwiek kosztów ogrzewania nieruchomości wspólnej? Wyjaśnienie znajdą Państwo tutaj.

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych to coś, w czym chętnie Państwu pomożemy. Mamy w tej dziedzinie spore doświadczenie, gdyż zaufało nam już wiele wspólnot mieszkaniowych i nie tylko. Gdyby chcieli dowiedzieć się Państwo więcej o naszej ofercie, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Czy potrzebna jest zgoda na zmianę ogrzewania w mieszkaniu we wspólnocie mieszkaniowej?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search