Zmiany w prawie w roku 2024 mogące mieć wpływ na zarządców nieruchomości

Blog nieruchomości MAWEN

Zapewne wszyscy zarządcy nieruchomości Warszawa i Polska przyzwyczaili się już do tego, że każdy nowy rok przynosi kolejne zmiany w przepisach. Nie inaczej będzie i w roku 2024, dlatego postaramy się opisać kilka zmian, które mogą zainteresować firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa i kraj. Jeśli interesują Cię najważniejsze aktualne przepisy prawa obowiązujące zarządców nieruchomości, przeczytaj ten artykuł.

2024 rok – kolejne zmiany w prawie

Oczywiście zmian będzie wiele, jednak skupimy się na takich, które są związane z nieruchomościami i prowadzeniem firmy.

  • Wyższe stawki podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia wzrosła maksymalna stawka podatku od nieruchomości i opłat lokalnych (np. opłaty targowej). Można przyjąć, że wzrost wynosi 15 procent w stosunku do roku 2023. Jednak w poszczególnych gminach lub miastach mogą być one ciut mniejsze – decyzję bowiem podejmują radni poszczególnych miast lub gmin.

  • Dodatkowy podatek od zakupu mieszkań

Również od 1 stycznia, jeżeli ktoś kupuje szóstą i kolejną nieruchomość w jednej inwestycji deweloperskiej, oprócz podatku VAT zapłaci dodatkowe 6 procent podatku od czynności cywilnoprawnych.

  • Likwidacja użytkowania wieczystego

Do 24 sierpnia należy złożyć wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości gruntowej w prawo własności. Mogą z tego skorzystać osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i kraj. Warto to zrobić, gdyż organy publiczne nie mogą odmówić sprzedaży gruntu, jeśli złożymy wniosek we wskazanym terminie.

  • Portal cen mieszkań

Nie jest jeszcze pewne, czy ta ustawa zostanie przyjęta, jednak jest ciekawym projektem. Zakłada stworzenie ogólnokrajowego rejestru danych o cenach nieruchomości na terenie całej Polski. Baza danych ma być dostępna dla każdego i na bieżąco aktualizowana. Pomoże to ocenić kupującemu czy zaoferowana mu cena jest uczciwa. (Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego zakupu, to zapewne zainteresuje Cię ten artykuł).

  • Wzrost płacy minimalnej

Firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa i kraj, które zatrudniają profesjonalnych zarządców nieruchomości, zapewne płacą im więcej niż stawkę minimalną. Jednak istotna jest informacja, że od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 4242 zł, a już od lipca tego roku będzie to 4300 zł. Wzrasta również minimalna stawka godzinowa do 27,70 zł, a od 1 lipca – 28,10 zł. Oczywiście są to kwoty brutto. Co za tym idzie wzrosną również składki ZUS, a składka zdrowotna będzie liczona na nowych zasadach.

  • Obowiązkowy Krajowy System e- faktur (KSeF)

Firmy zarządzające Warszawa i Polska, które wystawiają faktury, od 1 lipca będą musiały korzystać z KSeF. Jest to elektroniczna platforma do wystawiania i odbierania faktur. Dzięki temu zastosowany będzie jednolity system rozliczeń. Faktury można wystawiać przez bezpłatne narzędzia Ministerstwa Finansów lub komercyjne oprogramowanie.

Oczywiście to jedynie kilka z wprowadzonych zmian. Profesjonalna firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice (taka, jak nasza 😉) z pewnością nadąża za ciągle uaktualnianymi przepisami. Jeśli chcą Państwo skorzystać z naszych usług, polecamy zapoznanie się z naszą ofertą.

Zmiany w prawie w roku 2024 mogące mieć wpływ na zarządców nieruchomości

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search