Stawki za zarządzanie nieruchomościami w 2023 roku

Blog nieruchomości MAWEN

Być może po przeczytaniu tego artykułu myślisz o rozpoczęciu działalności zarządcy nieruchomości i zastanawiasz się, ile zarabia zarządca nieruchomości. A może jesteś członkiem wspólnoty mieszkaniowej, która po lekturze takich artykułów, chce wynająć takiego zarządcę i nie wiecie, jakie stawki za zarządzanie nieruchomościami są uczciwe? Postaramy się wyjaśnić parę kwestii związanych z wynagrodzeniami.

Co zawiera (a czego nie) stawka za zarządzanie nieruchomościami?

Oczywiście szczegółowy zakres obowiązków zarządcy, a co za tym idzie, wynagrodzenie za jego pracę będzie ujęte w zawartej umowie. Można jednak przyjąć, że zazwyczaj kompetencje zarządcy obejmują:

  • Bieżące utrzymanie nieruchomości – zlecanie przeglądów, korespondencja z mieszkańcami, zwoływanie zebrań, ubezpieczenie (o tym, dlaczego warto je mieć przeczytasz tutaj);
  • Obsługa księgowa – opłacanie rachunków, rozliczanie mediów, księgowanie wpłat, zlecenia windykacji;
  • Zlecanie i dozór prac porządkowych, konserwacyjnych, na terenach zielonych, remontów.

Za wszystkie te zadania zarządca wyznacza stawkę, która jest mu wypłacana za jego pracę.

Poza wynagrodzeniem zarządcy jest naprawdę dużo innych opłat, które właściciele nieruchomości muszą ponosić:

  • koszty ubezpieczenia;
  • koszty przeglądów, remontów, usuwania awarii;
  • kosztów sprzątania, utrzymania terenów zielonych;
  • koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości – energii elektrycznej, ogrzewania;
  • koszty mediów we własnych lokalach;
  • fundusz remontowy.

Co należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o stawkę zarządcy nieruchomości? I jaka ona jest?

Z pewnością jednym z głównych czynników, które zarządca nieruchomości bierze pod uwagę jest powierzchnia i rodzaj nieruchomości. W grę wchodzi również ilość i rodzaj poszczególnych lokali, wiek nieruchomości, a co za tym idzie jej potrzeby konserwacyjno – remontowe, oczekiwania właścicieli (takie jak dyspozycyjność i dyżury). Ponadto musi on wziąć pod uwagę koszty jakie poniesie prowadząc obsługę danej nieruchomości, a będą to dojazdy, koszty wynajęcia biura, wynagrodzenie księgowego oraz cała masa kosztów i opłat takich jak telefon, internet, komputer, oprogramowanie, papier, itd.

Co oczywiste, stawki za zarządzanie nieruchomościami wzrastają w miarę ogólnych podwyżek na rynku oraz wysokiej inflacji. Obecnie przyjęła się zasada, że proponowana jest stawka za m2 nieruchomości. Będą się one różnić w poszczególnych rejonach Polski. Ciężko dokładnie ustalić widełki cenowe, jednak przeglądając oferty w internecie można przyjąć, że przeciętnie kształtują się one w zakresie od 0,60 zł (w przypadku największych nieruchomości) do około 1,50 zł (w przypadku małych nieruchomości lub wymagających dużego nakładu pracy). Chodzi tu o powierzchnię całkowitą budynku, gdybyśmy chcieli stawkę ustalać według powierzchni użytkowej to będą one odpowiednio wyższe. Są one ustalane indywidualnie w przypadku każdej nieruchomości.

Z pewnością wybierając ofertę nie warto kierować się jedynie ceną, ponieważ będzie się to przekładało na standard i jakość obsługi naszej nieruchomości. Może się wtedy okazać, że jest to pozorna oszczędność. Jeśli chcesz zapoznać się z naszą ofertą zapraszamy do kontaktu.

Stawki za zarządzanie nieruchomościami w 2023 roku

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search